PNEUMATYCZNE STRZELECTWO TERENOWE

Strzelectwo terenowe (z ang. field target) to ogólna nazwa dla kilku konkurencji strzeleckich z karabinów pneumatycznych (wiatrówek) oraz nazwa konkretnej konkurencji strzeleckiej, od której wszystko się zaczęło.

Strzelanie to wywodzi się z Wysp Brytyjskich, gdzie na początku lat 80. opracowano pierwsze zasady tej konkurencji. Zasady główne wywodzą się z dopuszczalnego prawnie w Wielkiej Brytanii polowania na małe zwierzęta przy użyciu wiatrówek. Jak wszędzie w konkurencjach strzeleckich wywodzących się z praktycznych zastosowań, tak i tu znalazła się grupa chętnych do takiego strzelania, ale w formie bezkrwawej.

 

W konkurencjach "field target" celem są metalowe tarcze sylwetkowe, kształtem przypominające małe zwierzęta. Tarcze posiadają mechanizm zapadkowy, który po trafieniu celu w wyznaczone miejsce (killzone - KZ), powoduje złożenie (przewrócenie) się celu. Ponowne "postawienie" celu odbywa się przy pomocy sznurka zamocowanego do celu i doprowadzonego do stanowiska strzeleckiego. Wielkość figurki wynosi od 10 do 25 cm. Strefa trafień z reguły jest okrągła i zwykle posiada średnicę od 15 do 45 mm w zależności od odległości do celu i/lub określonej postawy strzeleckiej. Cele ustawia się na dystansie od 8 do 50 metrów.

 

Na zawodach strzelec do każdego celu może oddać tylko jeden strzał. Biorąc pod uwagę niewielką masę i prędkość pocisku (około 0,5 g) oraz silny wpływ warunków atmosferycznych takich jak wiatr czy deszcz, na trajektorię jego lotu, to okazuje się, że trafienie celu nie jest takie proste. Zawody przeprowadza się w terenie, na którym zwykle wyznacza się od 20 do 40 stanowisk, od jednego do dwóch celów na każdym (maksymalnie 40 celi).

 

Do konkurencji dopuszcza się użycie wyłącznie karabinów pneumatycznych. Przepisy oraz uwarunkowania lokalne różnych krajów powodują, że strzelcy dzieleni są na kilka kategorii, zależnych od energii wystrzeliwanego śrutu oraz rodzaju wiatrówki. Wiatrówki są wyposażane w celowniki optyczne służące również do pomiaru odległości do celu. Jednocześnie nie dopuszcza się używania innych urządzeń pomocnych w określeniu dystansu.

 

 

TROCHĘ HISTORII
Wprawdzie pierwsze zasady konkurencji field target opracowano na Wyspach Brytyjskich, to dość szybko upowszechniły się one zarówno w Europie, jak i na innych kontynentach.

 

W Polsce rozwój tego strzelectwa nastąpił wraz ze zmianami w Ustawie o Broni i Amunicji wprowadzonymi w 1999 roku oraz pojawieniem się w wolnym handlu w 2000 roku wiatrówek gładkolufowych. Początkowo niewielka grupa ludzi skupiona wokół prekursorów strzelectwa terenowego w Polsce szybko się rozrosła. Dzięki ich staraniom, jesienią 2002 roku, nieopodal miejscowości Morsko (Jura Krakowsko-Częstochowska), odbyło się pierwsze spotkanie-zlot miłośników strzelań terenowych. Po nich nastąpiły następne, nabierając z czasem charakteru cyklicznego. Później odbywały się dwa razy w roku - wiosną i na jesieni. Uczestniczyli w nich nie tylko strzelcy z Polski ale również z innych krajów - Niemiec, Litwy, Rosji i Wielkiej Brytanii.

 

W 2003 roku powołano do życia Stowarzyszenie Pneumatycznego Strzelectwa Terenowego - PFTA (Polish Field Target Association), które w 2004 roku zostało przyjęte do World Field Target Federation. Federacja ta zrzesza obecnie ponad 20 organizacji narodowych z 3 kontynentów.

 

W Polsce do tych konkurencji dopuszczone są wiatrówki wystrzeliwujące śrut z energią początkową mniejszą niż 17 dżuli. W świetle Ustawy o Broni i Amunicji wiatrówki takie nie są klasyfikowane jako broń i nie jest na nie wymagane jakiekolwiek pozwolenie, nie podlegają także rejestracji. Jest to urządzenie mogące w określonych warunkach być niebezpieczne i dlatego zawsze strzelania odbywają się z zachowaniem rygorystycznych zasad bezpieczeństwa.

 

Obecnie regularnie co roku rozgrywane są zawody w strzelectwie terenowym o Puchar PFTA (nazywane też Pucharem Polski) na terenie całego kraju, które organizowane są przez lokalne grupy strzeleckie (Warszawa, Łódź, Poznań, Gdynia, Kraków, Wrocław, Katowice, Kielce, Szczecin i inne). Głównym założeniem Pucharu PFTA jest przeprowadzenie około dziesięciu zawodów, z których wyniki najlepszych pięciu startów każdego zawodnika liczone są w klasyfikacji generalnej Pucharu, a spośród najlepszych zawodników Pucharu PFTA wyłaniana jest reprezentacja na Mistrzostwa Świata w strzelectwie terenowym.

 

Opracowanie tekstu: Tomasz Cielepak

  • Konkurencje

    Opis poszczególnych konkurencji strzeleckich.

  • Regulaminy

    Regulaminy poszczególnych konkurencji ale także przepisy organizacji zawodów.